OEM Thyristor Module MTC300A-1600V Rectifier Power Electronics Semiconductor
OUTER ELECTRONIC TECHNOLOGY (HK) LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : OEM
Model Number : MTC300A-1600V
Place of Origin : China
MOQ : 2 sets
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 1000 sets
Delivery Time : 15 days after signing the contract
Packaging Details : Wooden box packing
model : MTC300A-1600V
voltage : 1600V
current : 300A
control method : single phase
net weight : 1.40kg
packing size : 140*68*68
Contact Now
Thyristor Module MTC300A-1600V rectifier Power Electronics Semiconductor
model: MTC300-16
Qty. : 5000
RoHS: yes
type: Semi conductor
Min. Working temperature : -50C
Max. Working temperature : 80C
Min. Power supply : 4V
Max. Power supply : 9V
Length : 8mm
Width : 4.3mm
Height : 2.4mm
characteristic:
■ Production workshop Ten thousand level dust-free workshop
■ Full crimping structure, excellent temperature characteristics and power circulation capability
■ Fully automatic vacuum silicon gel and epoxy double dispenser glue filling
■ Modules below 350A are forced air cooling, while modules above 500A can be either air cooling or water cooling
■ Chip and backplane electrical insulation AC voltage 2500VAC
■ High heat conductive packaging
MTC25A 20A 13A 100x80x50 120x125x135 with fan
MTC55A 44A 28A 100x80x50 120x125x135 with fan
MTC70A 56A 35A 115x100x80 120x125x135 with fan
MTC90A 72A 45A 115x100x80 120x125x135 with fan